מהי תזה?

מהי תזה?

הודעהעל ידי Admin » 03 מרץ 2011, 18:17

פורום זה מזמין שיח של סטודנטים בנושא תארים מתקדמים.

תזה היא רעיון שאדם מציג, תוך שהוא בוחן את מאפייניו ומשמעותו. בעולם האקדמי, תזה (המכונה לעתים דיסרטציה) מציגה מחקר שערך מציג התזה, והיא משמשת בדרך כלל למילוי חלק מהדרישות לקבל תואר אקדמי מתקדם (תואר שני או תואר דוקטור).
מציג התזה מקבל הדרכה אישית במהלך כתיבת התזה מאיש מחקר המכונה "מנחה התזה". המנחה הוא גם אחד מהאנשים השופטים את איכות התזה לשם קבלת התואר. קבוצת שופטים זו מכונה "ועדת התזה". ועדה זו מכילה, ברוב האוניברסיטאות בעולם, שלושה אנשי מחקר במקרה של תזה לקבלת תואר שני וחמישה אנשי מחקר במקרה של תזה לקבלת תואר דוקטור.
התזה אינה כלי נוח לדיווח על ממצאי מחקרים והיא נכתבת כיום רק כמטלה לימודית ומכוחה של מסורת. התזה אינה כלי נוח בשל אורך התמליל הדרוש לניסוחה. הכלי המרכזי לדיווח על ממצאי מחקר הוא מאמר בכתב עת אקדמי בעל ביקורת עמיתים. ככל שהאינטרנט מתפתח, קל יותר לאתר מאמרים מכתבי עת כאלה והדבר גורם לירידה מתמדת במעמדן של התזות.
אמצעים מקובלים אחרים הם הרצאה עם מצגת מול קהל בכינוס מחקרי והצגת פוסטר בכינוס מחקרי. כיום ישנם מוסדות אקדמיים שפוטרים תלמידי דוקטורט מכתיבת תזה אם הם פרסמו מספר מאמרים בכתבי עת מחקריים בעלי ביקורת עמיתים. מבין המוסדות שאינם פוטרים מכתיבת תזה במקרה כזה, יש כאלה שפוטרים את התלמידים מעריכת מחקר חדש עבור התזה ומאפשרים להם לסכם את כל המאמרים שהם כבר פרסמו לחיבור בעל מבנה של תזה.
תלמידים שהצטיינו בלימודי התואר הראשון יכולים כיום להתקבל למסלול ישיר לדוקטורט. יש מדינות בהן מסלול זה מדלג לחלוטין על כל לימודי התואר השני ויש מדינות, כמו ישראל, שבהן הוא מדלג רק על כתיבת התזה של התואר השני אך לא על הגשת הצעת המחקר המקדימה לה.

המידע מוגש בתור שירות ע"י ארגון הסטודנטים הבינ"ל "אזרחי העולם" - נציגות בישראל: דיזינגוף 30 ת"א, טלפון : 052-8690210
Admin
מנהל האתר
 
הודעות: 9
הצטרף: 02 מרץ 2011, 17:20

Re: מהי תזה?

הודעהעל ידי Admin » 05 מרץ 2011, 19:25

סטודנטים וכותבים מקצועיים מוזמנים להגיב
יש עוד פורום מעניין: http://forum-limudim.org.il
Admin
מנהל האתר
 
הודעות: 9
הצטרף: 02 מרץ 2011, 17:20


חזור אל סיוע בכתיבת תזה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים

cron